top of page

Życie codzienne z mikro psem

W kontekście mikro psów termin posłuszeństwo praktycznie nie istnieje. Większość opiekunów małych psów nie widzi potrzeby uczenia ich czegokolwiek. Uważają, że w razie złego zachowania, zawsze mogą wziąć pieska na ręce. To duży błąd. Mały pies jest świetnym materiałem do szkolenia. Małe psy uczą się równie chętnie jak duże, jedynie technikę uczenia należy dostosować do rozmiaru psa. Czasami warto wprowadzić pomoce, które ułatwią nam proces uczenia.

Sama rozpoczęłam swoją przygodę z mikro psami stosunkowo niedawno, bo około 6 lat temu. Łatwiej mi teraz dostrzec problemy z jakimi mierzą się opiekunowie małych psów. Zachęcam ich do pracy z nimi i właściwego wychowania. Ale czy wychowanie to to samo co posłuszeństwo? Co łączy jedno z drugim? Wychowanie to wyznaczenie psu granic i wskazanie wzorów zachowań w różnych sytuacjach. Posłuszeństwo to wykonywanie przez psa konkretnych poleceń. Zarówno wychowując psa jak i ucząc go wykonywania konkretnych komend, poleceń czy sztuczek budujemy z nim relację. Relację, która później bardzo przydaje się w różnych codziennych sytuacjach.

Jeżeli interesuje Cię temat wychowania i szkolenia - więcej znajdziesz w moim ebooku https://www.psiaszkolaolesnica.pl/ebook i kursach online https://www.psiaszkolaolesnica.pl/kursy-online


Zacznijmy od początku, czyli skupienia uwagipsa na przewodniku. Ćwiczenie proste do wykonania w domu okazuje się nie do ogarnięcia w warunkach, w których pojawiają się rozproszenia. Nauka tego zachowania to podstawa jeżeli chcemy przejść do nauki czegokolwiek. Jeżeli pies jest bardzo malutki, na początku możemy posadzić go na kolanach, aby ułatwić mu zadanie. Kiedy zaczyna rozumieć ćwiczenie zmieniamy warunki, stawiamy go na ziemi czy na różnych innych podłożach. Małe psy często bywają strachliwe więc ćwiczenie wykonujemy tak, aby być blisko psa i tak, aby był on bezpieczny. Uczymy psa zaufania do siebie, zawsze dajemy mu wsparcie. W przyszłości, w trudnej dla siebie sytuacji pies będzie szukał w nas oparcia, a nie uciekał w przeciwnym kierunku.

Ze względu na słabą socjalizację z innymi psami, małe psy bywają przy spotkaniu z nimi szczekliwe. Potrafią też rzucać się na nie ze strachu. W takiej sytuacji również pomoże nam skupienie uwagi. Zaproponowane psu odpowiednio wcześnie ćwiczenie pozwoli uniknąć konfrontacji na ulicy z innym nadchodzącym czworonogiem. Samo odwrócenie uwagi od sytuacji trudnej bardzo pomaga w codziennym życiu z małym psem.

Ze względu na rozmiar, mikro psa można zabrać ze sobą wszędzie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że to, że Ty masz psa nie znaczy, że wszyscy przebywający z Tobą w danym miejscu ludzie muszą tolerować jego fatalne zachowanie. Twoim zadaniem jako opiekuna jest pokazanie, że Twój pies potrafi się zachować i dostosować do warunków w jakich się znalazł. Sama bardzo często zabieram swoje psy na obiad do restauracji, do rodziny czy do pracy. Wymagam wtedy od nich konkretnego zachowania, które nie utrudnia mi ani innym życia.

Mały pies tak samo jak duży potrzebuje spożytkować gdzieś swoją energię. Jest z nim o tyle łatwiej, że większość ćwiczeń można wykonywać w domu niezależnie od pogody czy pory roku. Wystarczy przygotować podłoże – czyli ćwiczyć na dywanie lub podłodze wyłożonej gumowymi puzzlami albo drybedem. Nawet takie ćwiczenia jak obieganie pachołka czy aport są w zasięgu domowych możliwości. Chodzenie przy nodze, zwroty, zostawanie, patyczki, bez problemu wykonacie w salonie lub przedpokoju. Osobiście uwielbiam naukę poprzez kształtowanie zachowań. Wystarczy dać psu możliwość myślenia, aby przekonać się jakie to mądre i pojętne stworzenie, a obserwowanie procesu uczenia się jest lepsze od wielu filmów w tv. Jeżeli skupienie uwagi macie zrobione, to nauka kolejnych ćwiczeń nie stanowi większego problemu.

Jeden z moich maluchów jest bardzo nieufny w stosunku do obcych ludzi. Dzięki temu, że ćwiczymy obedience, pięknie zalicza kolejne wystawy, choć dotyk sędziego nie należy do komfortowych sytuacji. Jednak wsparcie z mojej strony pozwala przezwyciężyć strach i pokazać się najlepiej jak potrafi. Wyuczone chodzenie przy nodze również fantastycznie wygląda na ringu wystawowym.

105 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page