top of page

Jak dołączyć szczeniaka do psa, którego już mamy w domu?

Całkiem niedawno zostałam "mamą" cudnego malutkiego borderka :-)Mam już psy w domu, więc pierwszą rzeczą którą musiałam wziąć pod uwagę to jak dołączyć go do stada. Przez wiele lat prowadziłam domowy hotel dla psów i moje psy są generalnie przyzwyczajone do tego, że po domu kręci się obcy pies. Wiedzą, że skoro jest w naszym domu to znaczy, że ja się na to zgodziłam. O to więc jak go przyjmą nie martwiłam się w ogóle.


Częściej pojawia się pytanie, na ile możemy pozwolić szczeniakowi w stosunku do starszego psa.

U mnie zasada jest stale ta sama - KOMFORT PSÓW, KTÓRE JUŻ MAM NIE MOŻE ULEC POGORSZENIU!


  1. Zatem to moim zadaniem jest opieka nad szczeniakiem. Nie "wykorzystuję" starszego psa jako niańki. Jeżeli już to jako zrównoważonego towarzysza spacerów. Jeżeli mój starszy pies nie życzyłby sobie kontaktu ze szczeniakiem to moim zadaniem jest zabranie malucha i zajęcie go czymś pożytecznym.

  2. Przez pierwsze kilka miesięcy nie puszczam szczeniaka luzem (ze względu na jego bezpieczeństwo, kiedy jeszcze jest nieodwoływalny), nie ma więc też możliwości ganiania za starszymi psami. Spacer w wydaniu moich psów też nie polega na ganianiu się, ale raczej na spokojnym węszeniu.

  3. W domu często zapinam szczeniaka na smycz, też właśnie po to abym miała kontrolę nad jego zachowaniami, oraz żeby dużo wygodniej było mi go zabrać kiedy zachowuje się niestosownie.

  4. Nie pozwalam szczeniakowi dręczyć innych psów. Nie ma nic przyjemnego w byciu gryzionym przez szczeniaka. Nie dopuszczam też, aby to psy ustalały zupełnie samodzielnie między sobą co im wolno. Oczywiście mogą się komunikować ze sobą, ale wyłącznie w taki sposób, żeby nikt nie ucierpiał (mam w domu psy o wadze 25 kg i 2 kg).

Jeżeli więc zastanawiasz się nad kolejnym towarzyszem - rozważ czy masz czas dla kolejnego psa.

Na początku nie wystarczy wziąć tylko drugiej smyczy na spacer. Pierwsze kilka miesięcy to będzie czas, w którym będziesz musiał zajmować się dzidziusiem. Potem dopiero kiedy nauczysz szczeniaka właściwych zachowań i przepracujesz je z nim w towarzystwie starszego psa będziesz mógł cieszyć się fajnym zgranym stadem.
59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page