top of page

Jak i kiedy rozpocząć szkolenie szczeniaka?

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, ale szczeniaka się nie szkoli szczeniaka się wychowuje.

Pies uczy się całe życie więc zasadniczo na szkolenie mamy mnóstwo czasu. Natomiast proces wychowania rozpoczyna się w dniu, w którym maluch przyjeżdża do naszego domu.

Te pierwsze godziny i dni są najważniejsze. Zazwyczaj wtedy właśnie popełniamy najwięcej błędów bo traktujemy szczeniaka nie jak żywe stworzenie, które już rozpoczęło proces nauki, ale jak pluszaka, któremu wszystko wolno.

Warto zatem w pierwszych dniach zadbać o komfort malucha, często wyprowadzać go aby od początku uczył się zachowania czystości oraz zapewnić mu spokojne miejsce do odpoczynku. Nie nosić na rękach, nie zaglądać do śpiącego psa co 5 minut, nie karmić na siłę (może nie chcieć jeść ze stresu). A tym bardziej nie szkolić w pierwszych dniach czy tygodniach.

Szczeniak musi poczuć się dobrze w naszym domu aby był w stanie przyswajać nowe umiejętności z chęcią i z łatwością.
Obecnie mamy wiele możliwości zdobywania wiedzy również w zakresie wychowania szczeniaka. Zatem czy można wychować szczeniaka online?

Oczywiście, że tak! Sama stworzyłam taki kurs, który wspomoże Cię w wychowaniu Twojego szczeniaka. Zwracam w nim uwagę na najważniejsze aspekty wychowania, proces tworzenia się nawyków, socjalizację. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursu zajrzyj tutaj https://www.psiaszkolaolesnica.pl/kurs-on-line

Możesz oczywiście iść ze szczeniakiem do psiego przedszkola, tam na pewno też dowiesz się wszystkiego na temat wychowania. Jednak zanim wybierzesz szkołę dla swojego malucha zwróć uwagę na program zajęć, gdyż siad czy podaj łapkę w psim przedszkolu to zupełnie zbędne elementy. Na szkolenie i naukę komend masz czas. A czas na wychowanie już trwa i za chwilę się skończy, bo dorosłego psa, który wychował się sam trudno potem zmienić.

Wiele osób korzysta z lekcji udostępnianych przez różne osoby/firmy na youtube. Czy można więc zamiast wydawać pieniądze na kurs nauczyć się wszystkiego z youtube?

Jeżeli jesteś doświadczony w pracy z psami to można wyłapać pewne przydatne elementy z takich bezpłatnych materiałów. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia to potrzebujesz programu, według którego będziesz pracował ze swoim psem. Skakanie z filmu na film i próby uczenia psa różnych rzeczy na raz nie przyniosą Ci dobrych efektów.

Jak zatem podejść do szkolenia szczeniaka krok po kroku?

Po pierwsze przygotuj się na jego przybycie - polecam moją książkę "Pora na psa" https://www.psiaszkolaolesnica.pl/ebook

Po drugie zacznij wychowywać od samego początku, zanim pies nabierze niewłaściwych nawyków

Po trzecie nie spinaj się, że pies sąsiada już podaje łapkę a Twój nie, bo to nie jest najważniejsza umiejętność w życiu psa. Potraktuj wychowanie jako inwestycję, która potem pozwoli Ci łatwo i przyjemnie uczyć psa nowych rzeczy. Pies niewychowany we właściwy sposób nie będzie zainteresowany nauką ani swoim opiekunem. Zadbaj więc o zbudowanie dobrej relacji ze swoim szczeniakiem opartej na zrozumieniu i chęci współpracy.

Będziesz miał wtedy wspaniałego towarzysza, którego będziesz mógł zabrać ze sobą wszędzie. Powodzenia!

91 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page